Detekční pes - víte, co dělá?
Většina z nás ví, že existují vodící a asistenční psi. Pro své páníčky jsou velkými pomocníky a většinou i největší přátelé. Tito psi vykonávají velmi těžké "povolání" a musí být stále ve střehu. Víte ale, že existují ještě tzv. detekční psi? Pro své pány jsou většinou něco jako andělé strážní, protože v podstatě hlídají život svého pána. Tito psi nemají snadný úkol a jejich výcvik je velmi náročný. O detekčních psech nám více prozradila Soňa Schossmeierová ze sdružení PES PRO TEBE, z.s.
PES PRO TEBE, z.s.
Organizace Pes pro Tebe, z.s., se zabývá výcvikem vodících, asistenčních a detekčních psů už od roku 2001. Za dobu své existence vycvičila přes 80 psích pomocníků. Každý rok organizace předá až 7 speciálně vycvičených psů, kteří denně pomáhají lidem s různým typem hendikepu. Jednou z hlavních výhod výcviku tohoto sdružení je bezkotcový systém, kdy štěňata ale i psi ve výcviku jsou umístěni v domácím prostředí rodin předvychovatelů a následně u cvičitele doma. Od roku 2016 organizace cvičí také asistenčně detekční psy, kteří pomáhají lidem trpícím onemocněním diabetes mellitus I. typu.
Co umí detekční pes?
Detekční pes detekuje nízkou a vysokou hladinu krevního cukru svého pána a následně upozorňuje na tyto výkyvy. Tyto výkyvy mohou být velmi prudké a životu nebezpečné. Reakce psa na tyto změny jsou výrazně rychlejší než senzor a klient tak může včas upravit svou hladinu glykémie. Takto vycvičený pes reaguje až o několik minut rychleji než alarm senzoru. Těchto několik minut poskytuje potřebný čas, aby se člověk nedostal do kritické hypo nebo hyperglykémie, která je život ohrožující a může způsobit trvalé následky.
Pes je také vycvičen ke značení - dává signál u klienta a následně dojde ke spuštění alarmu. V případě komoce (ztráta vědomí) zůstává pes u klienta, štěkáním upozorňuje okolí na kritickou situaci a spouští alarm. V tuto chvíli v podstatě zachraňuje svému pánovi život. Prvním vycvičeným a předaným detekčním psem od sdružení PES PRO TEBE, z.s. je černý krasavec Juwi.
Jaký pes se na tuto práci hodí?
Pro práci detekčního psa se hodí především plemena a hlavně jedinci, kteří disponují velmi zvláštní formou empatie k člověku. Těmto psům není lhostejné, jak se jejich páníček cítí. V organizaci PES PRO TEBE z.s. se nejvíce osvědčila plemena retrívrů a to především flat coated retrívr. U těchto plemen zůstala plně rozvitá vloha pro pachové práce. Jejich schopnost používat nos je předurčuje jako skvělé detekční psy.
"Kromě plemen retrívrů cvičíme i účelové křížence jako je kříženec zlatého a labradorského retrívra anebo křížence královského pudla a zlatého retrívra tzv. goldendoodle. Do výcviku zařazujeme také border kolie, královské pudly či kolie. S nadsázkou lze říci, že výcvik asistenčního psa zvládne téměř jakýkoliv pes, avšak stěžejní pro tuto práci jsou povahové vlohy jedinců. Do výcviku zařazujeme psy, kteří jsou empatičtí, pracovití, navazují silný vztah k člověku a jsou zdravě sebevědomí. Spárování klienta a psího pomocníka poté závisí na životním stylu klienta spolu s fyzickými a psychickými schopnostmi psa. Vždy se snažíme, aby si dvojice, která spolu má žít dalších několik let, vyhovovala, jak temperamentem, tak povahovými vlastnostmi." Říká Soňa Schossmeierová.
Vycvičit detekčního psa není vůbec snadná věc
Výcvik psích pomocníků začíná už v osmi týdnech života štěněte. Přibližně do roku až roku a půl je štěně umístěno v rodině předvychovatele, kde se z něj stává slušně vychovaný pes. Je tedy řádně socializovaný:
- umí chodit na vodítku,
- zvládá cestování dopravními prostředky,
- umí donášet různé předměty a spoustu dalšího
Cvičitelé během předvýchovy sledují vlohy štěněte pro následující speciální výcvik. Před nástupem do výcviku pes absolvuje sérii veterinárních vyšetření jako je rentgenologické vyšetření páteře a ramenních, loketních a kyčelních kloubů na dysplazii a jiná kloubní onemocnění. Dále kardiologické, oftalmologické a hematologické vyšetření a také speciální povahový test. Pokud jsou všechna ostatní vyšetření v pořádku, je pes také vykastrován a může nastoupit do speciálního výcviku, který trvá šest až osm měsíců. Pes se v něm učí cviky potřebné pro své budoucí poslání. Obecně psí pomocník skládá zkoušku ve věku 18- 24 měsíců.
A co tedy správně vycvičený pes musí umět?
Všichni vycvičení psí pomocníci zvládají poslušnost (povely sedni, lehni, vstaň, odložení, obraty, aport…). Detekční pes kromě poslušnosti a aportu musí ještě zvládat další činnosti:
- detekuje nízké či vysoké hladiny cukru v krvi,
- signalizuje ztrátu vědomí svého pána,
- je schopen přivolat pomoc,
- přinese taštičku s léky
- a pak cviky na míru, dle požadavků klienta.
Výcvik speciálních psích pomocníků je časově i finančně velmi náročný. Obecně se základní cena takového psího pomocníka pohybuje od 230 do 260.000 Kč. Tato suma zahrnuje náklady spojené jak s předvýchovou, tak se samotným výcvikem - koupě štěněte, kvalitní krmení, výbava, veterinární ošetření (očkování, odčervení, RTG kyčlí a loktů, vyšetření krve, vyšetření očního pozadí, kastrace…) a v neposlední řadě i platy cvičitelů. Proto do výcviku mohou jít pouze zdraví jedinci ve skvělé kondici. Každého takto vycvičeného psa čeká těžká práce - doprovází svého pána po většinu dne a je připraven mu kdykoliv zachránit život. Každý předaný pejsek proto od nás dostane na cestu do svého nového domova startovací balíček. Najde v něm kloubní výživu Geloren dog - jedná se většinou o větší plemena. Také psi často svého pána doprovází ve městě, kde chodí většinu času po tvrdém povrchu, a to zatěžuje jejich klouby. V balíčku najdou také tyčinky Kelparen - přeci jen, žijí se svým pánečkem ve společné domácnosti, takže zdravý dech je pro ně také velmi důležitý.
Na obrázku jsou tři detekční psi vycvičení právě sdružením PES PRO TEBE, z.s. Přejeme jim i páníčkům, ať jim to spolu krásně klape!