Jak se daří výhercům psího Gelorenu trpícím dysplazií kloubů?
Panička Anabel a Attily nám zaslala příběh své početné rodiny. Doma mají smečku, která čítá 7 kavkazských pasteveckých psů - rodiče a 5 potomků. Attila a Anabel jsou dva sourozenci z této smečky, kteří 17. května oslavili 2. narozeniny. Oba sourozenci začali už na počátku svého růstu kulhat – Anabel na přední, Attila na zadní nohu. Veterinář jim poradil, ať počkají, až budou mít jeden rok, a teprve poté udělají potřebná vyšetření. Majitelce to přesto nedalo a přihlásila se do naší soutěže o ortopedické vyšetření a roční kúru Gelorenu DOG a naši soutěž vyhrála.
Vyslali jsme je proto v září na vyšetření k odborníkovi na ortopedii MVDr. Novákovi na veterinární kliniku ABvet do Bohumína. Na klinice zrentgenovali oběma psům nohy a pan doktor snímky zhodnotil. Bohužel oběma psům diagnostikoval dysplazii vyššího stupně.
Co je to vlastně ta dysplazie kloubů?
Jedná se o dědičně podmíněný chybný vývoj kyčelních resp. loketních kloubů nejčastěji se vyskytující u psů velkých plemen čili vývojové onemocnění. Na vývoji se podílí kromě dědičnosti, také vliv vnějšího prostředí. Nejčastější faktory, které mohou rozvoj onemocnění ovlivnit, je strava a pohyb. Strava nekvalitní a nevhodná pro štěňata může být spouštěčem vzniku dysplazie. Důležité je sledovat v potravě poměr vápníku a fosforu a dalších minerálních látek.
Spouštěcím faktorem může být také nadměrné tělesné zatížení během růstu. Do 6 měsíců věku by měl být omezen běh u kola a velmi intenzivní trénink. Podstatný vliv má také povrch, na kterém se pes pohybuje první rok života. Vhodný je měkký a pružný povrch.
Jen 25 % psů trpících dysplazií kloubů vykazuje klinické příznaky. Projevy závisí jak na stupni dysplazie (lehký, střední, těžký), tak na zátěži, které je pes během života vystaven. Příznaky je někdy těžké vypozorovat. V akutní fázi se projeví mezi 5. – 8. měsícem věku štěněte, kdy lze pozorovat houpavou chůzi či problémy při vstávání způsobenými bolestivostí kloubů. U většiny psů dochází mezi 12. – 14. měsícem k přechodnému vymizení bolesti. V pozdějším věku se potom nemoc projeví sekundárně – artrózou.
Dysplazii kloubů u psů je občas nutné řešit chirurgicky
Bohužel u psů obřích plemen je výskyt dysplazie velmi častý. Kulhání bylo u obou psů projevem akutní fáze dysplazie. Velkou škodou je, že RTG vyšetření nebylo provedeno dříve. Mohlo se na dysplazii přijít včas a vhodným posilováním svalů a kloubní výživou její projevy zmírnit. Pan doktor doporučil pracovat u obou psů na osvalení problémových kloubů a mírnit účinky dysplazie podáváním kloubní výživy. U Anabel byly na snímku patrné zvápenatělé úlomky v kloubu, proto dostali doporučení k artroskopii. Majitelé se rozhodli RTG snímky zkonzultovat ještě na druhé klinice, kde jim doporučili stejné řešení.
Proto v říjnu prodělala Anabel artroskopii obou loketních kloubů. Již druhý den po zákroku Anabel ožila a pro majitele byl problém udržet jejích 47 kg v klidovém režimu, který má udržovat 4 – 6 týdnů po zákroku. Stav Anabel se zlepšil a kulhání není patrné. Attila sice při chladnějším počasí a po zátěži kulhá, ale stav kloubů se již také zlepšuje. Oba psi dostávají i nadále kloubní výživu a při chladnějším počasí se je majitelka snaží držet v teple a reguluje jim zátěž. Což někdy se zbývajícími členy smečky a 15 ha výběhem není zrovna lehký úkol :-).
Příznaky dysplazie u psů pomáhá zmírnit kloubní výživa
U velkých a obřích plemen psů je velmi důležité nezanedbat prevenci ve štěněcím věku, dávat štěňatům v období růstu kvalitní stravu a doplňovat ji kloubní výživou. Také doporučujeme u velkých psů a u štěňat plemen náchylných k dysplazii provést RTG vyšetření pro případné včasné zachycení tohoto onemocnění. Při pořizování štěněte s PP vždy prověřte rodiče a jejich dědičné predispozice ke vzniku tohoto onemocnění.