DOPRAVA ZDARMA při objednání zboží v hodnotě nad 1200 Kč
E-shop bude v termínu od 20.12.2024-5.1.2025 uzavřen. Zásilky Vám odešleme až 6.1.2025!

Jak správně pečovat o zuby psů a koček, aby se netvořil zubní kámen?

V dutině ústní psů i koček probíhají podobné procesy jako u nás lidí. Na zubech se také usazují zbytky potravin, které se mění v zubní plak a zubní kámen. Asi si dovedete představit, jak vypadají vaše zuby, pokud si je zapomenete vyčistit. A to samé se děje u psů i koček. Nechceme tím samozřejmě říci, že péče o zuby psů a koček má být stejná jako u lidí. To v žádném případě. Je ale dobré, trochu se na zuby zaměřit a pokud to už neděláte, začít se o ně starat. Určitě vás už někdy bolely zuby, tak si představte, jak je to nepříjemné. A váš čtyřnohý parťák vám o bolesti říct nedokáže a proto je na vás, abyste poznali, že jeho zuby nejsou v pořádku. Možná namítnete, že dříve se o psí ani kočičí zuby nikdo nestaral, tak proč to najednou řešit? Jsou to jen zvířata, která si v přírodě taky zuby nečistí.

Tady máte tři důvody, proč je to důležité

  1. změnilo se složení a struktura stravy – psi ani kočky nemají tolik příležitostí k čištění zubů během okusování potravy,
  2. šlechtěním některých plemen došlo ke změně tvaru lebky a snížila se samočistící schopnost jejich chrupu,
  3. doba života psů a koček se prodloužila a proto musí zuby vydržet funkční po delší dobu.

Na nevyčištěných zubech psů a koček vzniká zubní plak a kámen

Pokud zuby psům a kočkám nečistíme, dochází v podstatě k tomu stejnému jako u lidí. Na zubech se usazují zbytky potravy, ty se stávají živnou půdou pro mikroorganismy, které přirozeně v ústní dutině žijí. Vytváří se zubní plak, který se postupem času mineralizuje na zubní kámen. Zubní kámen potom působí na dásně, které se odchlipují a vzniká prostor pro další problémy – zarudnutí a záněty dásní (gingivitida), parodontóza, která může vést až k vypadnutí zubu.
Tento proces je ještě doprovázen nepříjemným zápachem, který ucítíte pokaždé, když váš parťák kolem vás projde s otevřenou pusou.

Péče o zuby psa a kočky je důležitá

Co všechno byste měli dělat?

  1. čistit zuby, alespoň 2x týdně,
  2. podávat doplňky na čištění zubů,
  3. pravidelně kontrolovat stav zubů sami doma,
  4. nechat zuby prohlédnout veterinárním lékařem při pravidelných očkováních.

Jak psovi a kočce vyčistit zuby?

Na čištění používejte výhradně psí zubní pasty a speciální kartáčky. Nejlépe je začít psa učit čištění od štěněcího věku – štěně si zvykne na kartáček i chuť pasty a čištění mu nebude dělat problém. U starších psů potom bude zvykání trvat déle. Nejprve mu dejte na prstu ochutnat pastu, potom psa nechte očuchat kartáček a pomalu zkuste zuby čistit. Nespěchejte! Pokud to nepůjde všechno hned, nebojte se, buďte trpěliví a postupujte krůček po krůčku. Zkoušejte to každý den znovu.

Kelparen - dentální tyčinky pro psy a kočky

Ruku na srdce, nebude asi moc majitelů, kteří budou čistit zuby psovi každý den. Dny, kdy zuby nečistíte, dávejte psovi dentální tyčinky na čištění zubů. U tyčinek se vždy dívejte na složení a vybírejte podle toho, zda obsahují aktivní látky a ne pouze obiloviny.
Z tohoto důvodu byly vyvinuty tyčinky Kelparen, které obsahují mořskou řasu Kelpu a kyselinu hyaluronovou. Mořská řasa Kelpa působí přes trávicí trakt, odkud přechází do krve a mění složení slin. Kyselina hyaluronová zklidňuje podrážděné a zanícené dásně. Pokud váš pes tyčinku i žvýká, tak hurá, mechanicky si u žvýkání čistí zuby. Pokud tyčinku rovnou zhltne, nevadí, aktivní látky působí i ze žaludku.

 

Toto jsou výsledky z našeho testování účinnosti tyčinek Kelparen. Pokud si chcete testování prohlédnout podrobněji, podívejte se na výsledky testování.

Čištění zubů psa a kočky ultrazvukem je občas bohužel nezbytné

Když se budete o zuby svého čtyřnohého parťáka řádně starat, nebude vás obtěžovat nepříjemným zápachem. Pokud má pes již zuby zažloutlé a pokryté zubním kamenem, vezměte ho k veterinárnímu lékaři a nechte mu zubní kámen odstranit. Veterinář po odstranění zubního kamene zároveň zkontroluje zuby. Tím, že se bude o zuby starat, oddálíte další ošetření u veterinárního lékaře, které se většinou dělá pod narkózou.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz