DOPRAVA ZDARMA při objednání zboží v hodnotě nad 1200 Kč
E-shop bude v termínu od 20.12.2024-5.1.2025 uzavřen. Zásilky Vám odešleme až 6.1.2025!

Když pes kulhá

Za kulhání lze považovat jakékoliv zhoršení schopnosti zvířete volně pohybovat končetinou nebo na ní udržet váhu těla.

Některá plemena psů mohou mít dědičné predispozice ke kloubním problémům, např. rotvajleři (dysplazie loketního kloubu), němečtí ovčáci (dysplazie kyčelních kloubů) či jorkšíři (luxace pately).

Příčinou náhlého kulhání může být bodnutí hmyzem a drobná poranění - zatrhlý dráp nebo poraněný polštářek. Pes zpravidla kulhá po vážném úrazu, např. po srážce autem nebo pádu z výšky. V těchto situacích dochází ke zlomeninám, vykloubeninám a k poranění kloubů, vazů a šlach. Kulhání může být rovněž důsledkem vnitřních dějů, např. zánětů kostí, artrózy nebo metabolických a neurologických onemocnění. Kulhání může doprovázet hnisavé záněty dělohy, zvětšení prostaty a nádorová onemocnění.

Jak poznat, kdy zajít k veterináři?

S kulhajícím psem byste měli zamířit k veterinárnímu lékaři v případě viditelného poranění na končetinách, řezných ran na polštářku či poškození drápového lůžka. Okamžité vyšetření vyžaduje zvíře, které postiženou končetinu vůbec nepoužívá. Přesnou diagnózu je také nutné stanovit u psů, kteří mírně kulhají déle než jeden týden nebo kulhají opakovaně.

S veterinářem by měl jednat člen rodiny, který se psem tráví nejvíce času, dokáže co nejpřesněji popsat jeho chování a zároveň může podat informace o tom, kde a jak pes tráví čas a jakou potravu přijímá. Tyto indicie spolu s odborným vyšetřením (RTG, rozbor krve, rozbor kloubní tekutiny, EKG, ultrazvuk, výjimečně i tomograf) pomohou veterináři stanovit diagnózu.

Základní terapií bývá několikadenní klidový režim, v některých případech s podáváním protizánětlivých léků. Některá onemocnění kloubů nelze zcela vyléčit, ale z hlediska prevence či zmírnění příznaků je důležité se o psa dobře starat (nenechat psa prochladnout, podávat mu kvalitní stravu a kloubní výživu, chodit na krátké a časté procházky, masírovat ztuhlé klouby, pravidelně navštěvovat veterináře). Správnou preventivní péčí můžete předejít chirurgickému zákroku.

Pro prevenci a léčbu lehčích případů nabízí Aktivní zvíře kloubní výživu v podobě želatinových kostek Geloren.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz